Zdefiniowany przez stonowaną kolorystykę, proste linie, naturalne materiały i bliskość przyrody, a także zastosowanie światła, które jest uważane za niezwykle ważne, styl skandynawski jest minimalistyczny i ponadczasowy. Chociaż w tej chwili styl skandynawski jest bardzo często spotykany i przybrał on różne wymiary, chcieliśmy ułożyła przewodnik, by pomóc odtworzyć styl SCANDI w Twoim własnym domu. Aby to zrobić, zagłębiliśmy się w wiele artykułów i poradników, między innym od takiego autora, jak wielokrotnie nagradzany projektant wnętrz Staffan Tollgard od Staffan Tollgard Design Group. Jego firma zdobyła wiele prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, a Staffan został wybrany przez magazyn House & Garden jako jeden z top 100 czołowych projektantów wnętrz.

 

 

Przede wszystkim to wszystko zależy od światła. Blade, akwarelowe kolory na ścianach i podłogach, firanach, lustrach i szkłach, pomagają maksymalizować i odbijać światło. Tapety na ścianach w tym stylu są zazwyczaj z lekkim połyskiem i w prostych wzorach, najczęściej geometrycznych – krata, romby, sześciany – wszystkie świetnie się komponują. Dzięki strukturze tapety, światło lepiej się obija i optycznie powiększa pomieszczenie.

 

 

Prostota to kolejny ważny element tego stylu. Wszystko powinno być są ograniczone do minimum, białe meble, najlepiej, aby kontrastowały z delikatnymi pastelowymi kolorami kanapy i materiałów – poduszki, zasłony, dywan. W wielu skandynawskich domach mieszkańcy podążają tą ogólną wytyczną, utrzymując właśnie głównie białe meble (lub naturalne, bielone) i łączą akcentami, w zależności od pór roku z ciepłymi lub zimnymi kolorami. W zimie, dodatkowym detalem są świece i ciepłe, przyjemne koce. Również w tapetach można odnaleźć spokojne wodniste kolory i minimalistyczne motywy, które nadają charakter wnętrzu.

 

 

Pastelowe love, czyli przełam rutynę jasnym ciepłym kolorem. Świeża wiosenna zieleń z ostry białym wykończeniem i blado niebiesko-szare podłogi – to jedno z wielu rozwiązań, które upodobali sobie projektanci. Drugim częstym wyborem są wyraziste akcenty w żywych barwach, przełamane bielą i szarością – to daje prawie taki sam efekt, ale w większym impulsem, tworząc pozytywną, pełną energii atmosferę.

 

 

Drewniane deski i świeży powiew powietrza, również jest nierozłącznym składnikiem tego stylu. Domy w Skandynawii czerpią inspirację z natury, z naturalnych wykończeń. Surowe meble, zgrabne drewniane skosy, ceglana ściana, obok mało wydajne, opałowe piece i duże drzwi, które nie mogą być zamknięte w piękną pogodę.